PSİKOTERAPİST DR. TİMUR HARZADIN İŞSİZLİĞİN BİREY VE TOPLUM ÜZERİNDEKİ PSİKOLOJİK ETKİLERİNİ AÇIKLADI

İşsizlik hem bireysel hem de toplumsal bir problemdir. Çünkü insan ruhu içgüdüsel olarak üretkendir ve çalışmaktan haz alır. Toplum ise bireylerin, özellikle de gençlerin üretken olmasını bekler.

PSİKOTERAPİST DR. TİMUR HARZADIN İŞSİZLİĞİN BİREY VE TOPLUM ÜZERİNDEKİ PSİKOLOJİK ETKİLERİNİ AÇIKLADI
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 322 bin kişi artarak 3 milyon 69 bin kişi oldu. Bu işsiz oranları hem bireysel hem de toplumsal bir problemdir.
 
Bir işte çalışma kendine güven ve değerlilik duygusuna sebep olur. Toplumsal anlamda ise aidiyet, kabul edilme, fark edilme gibi duyguları hissettirir. Zengin bir aile bile çocuğunun bir işe sahip olmasını ve üretmesini bekler. Çünkü işsiz bir insanın toplum içinde saygınlığı azalmaktadır. Bu yüzden bir işte çalışma kimlik duygusunun oluşmasında son derece önemlidir.
 
Eğitim durumu işsizliği etkiler. Ancak eğitimin her zaman işsizliğe çare olmadığı görülmektedir. İşsiz kişilerin çoğunluğu ortaokul veya ilkokul mezunudur. Yine de günümüzde eğitimli işsizlerin giderek artması birçok kişi tarafından kabul edilen bir gerçektir.
 
İşsizlik ve buna bağlı psikolojik etkileri Psikoterapist Uzman Doktor Timur Harzadın, şöyle açıklıyor;
İşsiz birisi zamanla yakın çevresi ile ilişkisini azaltır. Kendi bireysel bakımına dikkat etmez. Boş zamanı çok olmasına rağmen yapacağı günlük işleri yetiştiremez. Boş zamanını kitap okuma, eğitim alma, iş arama ile değerlendirmek yerine, gezerek, televizyon izleyerek veya kahve köşelerinde oyun oynayarak geçirir. Bu şekilde sistem daha da bir kısır döngüye girer.
 
 
İŞSİZLİKTE SUÇA EĞİLİM, BAĞIMLILIK VE AİLE İÇİ ŞİDDET ARTMAKTA
 
Parası olmadığı için hedeflerini yerine getiremeyen bir insanın suça eğilimi daha fazladır. Özellikle gençlerin içine girdiği psikolojik durum yanlış yönelimler, suç işleme, otorite ile sürekli bir savaş duygusuna sebep olur. Başlangıçta işlenen basit suçlar daha sonra gittikçe daha ciddi bir hale dönüşebilir. Hırsızlık, gasp, adam dövme sebebi ile hukuksal sorunlar yaşayıp hapse girebilir. Bunun dışında ruhsal bunaltı ve depresyon sebebi ile alkol, uyuşturucu madde kullanımı, kumar ve şans oyunlarına ilgi artabilir. Bu sayede beyni uyuşturmak kaygı ve çaresizlik duygularından geçici olarak uzaklaşmayı sağlar.
 
İşsiz olan kişi eğer bir aileye sahip ise eşine ve çocuklarına karşı birçok karmaşık duygular hisseder. Diğer aile bireylerindeki huzursuzluk ve kaygı düzeyi arttıkça çatışma daha da artar. Eşe ve çocuklara karşı şiddet görülebilir. Bazen bu şiddet kişinin kendi bedenine yönelir, umutsuzluk ve kadersizlik duyguları ile beraber intihar düşüncesine sebep olabilir.
 
 
İŞSİZLİK PSİKOSOMATİK RAHATSIZLIKLARI ARTIRIYOR
 
Ruhsal sorunlar zamanla bedensel rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Kasların yapısında zayıflama, kas güçsüzlüğü ve yaygın kas ağrıları sık görülür. Bu durum genellikle, baş ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı şeklinde kendisini gösterir. Mide bağırsak sistemi problemleri de sık görülür.
 
Mide ağrısı, şişkinlik, kabızlık sorunları olabilir. İlaveten cilt hastalıklarında artış, tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı ortaya çıkabilir veya var olan bu rahatsızlıklar şiddetlenir.
 
 
AİLE DESTEĞİ VE EĞİTİMLERİN ÖNEMİ
 
İşsizliğin yol açtığı sorunlar bireyin özsaygısında önemli bozulmalara sebep olur. Bunun yanında aile hayatını ve sosyal ilişkileri etkiler. İşsizlik sorunu ekonomik sorunların yanında psikolojik ve sosyal zararlar da vermektedir. Kısacası çalışmak hem ekonomik fayda sağlamakta hem de psikolojik fayda sağlamaktadır.
 
Buradaki durum sadece işsizleri ilgilendiren bir konu değildir. Çalışanlar da, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde, işini kaybetme korkusu yaşamaktadırlar. Kişinin kitap okuma ve alacağı eğitimlerle kendisini geliştirmesi iş bulma ve üretkenliği artırıcı olmaktadır.
 
İşsiz birisine sürekli bir iş bul artık gibi tavsiyeler yararlı olmaz. Hatta o kişide baskı unsuru olur ve kaygısını daha çok artırır. Kişiyi sürekli rahatlatıcı konuşmalarda bulunmak da uygun değildir. İşsiz birisinin bu var olan durumdan rahatsız olması ve bu kötü duyguyu deneyimlemesi daha uygundur. Çünkü bu negatif duygular kişiyi motive ederek iş aramaya yönlendirebilir. Ayrıca ailelerin bu kişilere kötü bir insanmış duygusu ile bakmaması da bu süreçte önemlidir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.